image

Vytváření sceneriístálý odkaz / permalink

15.01.2006

Flight Simulator umožňuje přihrávat doplňkové scenérie. To mohou být letiště, která v originální (default) scenerii buď úplně chybí, nebo jsou zpracována jen schématicky, města, přírodní útvary atp. Scenerie se dají koupit na CD, stáhnout z Internetu, nebo si je můžete sami vytvořit. Zde se budu věnovat vlastní tvorbě scenerií. Čím a jak.

Již před mnoha lety jsme zkoušeli tvořit vlastní scenerii do Flight Simulátoru. Koupili jsme od Microsoftu program Scenery Designer. Bylo to však šíleně pracné a výsledky byly nevalné.

Nyní používám tyto programy:

  • Airport 2.6 - dráhy, umístění default objektů
  • Gmax - tvorba vlastních budov

Vytvářím si drobné doplňky místní scenerie. Pokud potřebuji do scenerie dostat nějaké letadlo, použiji program MDLtoBGL.

Při práci s programy a zkoumání svých výtvorů ve FS si člověk teprve uvědomí, jak pracné je udělat opravdu pěknou scenerii. Nejen že je nutné vychytávat různe mouchy použitých programů, ale i tak zdánlivě prosté úkoly jako je zjištní pozice nějakého objektu může být docela dobrodružství. Koukám do 3 map a v každé je něco jiného! Myslel jsem, že tvůrci map vychází z jedněch údajů, ale asi to není vždy pravda. Zejména plány měst bývají někdy hodně "ujeté". Na jednom z plánů Teplic dodávaných jako reklamní brožura je ulice, kterou neznám. Zkoumal jsem na místě, zda tam ulice nemohla být dříve, ale stoleté domy a tvar terénu to vylučují. To se však stává i v atlasech Evropy. Už jsem to zažil na dovolené.

Program Airportstálý odkaz / permalink

10.03.2005

Program umožňuje umísťovat do krajiny vzletové a pojížděcí dráhy, silnice, připravené objekty atp.


image více ...

Program gMaxstálý odkaz / permalink

12.04.2005

S Flight Simulator 2002 Professional Edition byl dodáván program Gmax firmy Discreet.

image

Na CD-čkách FS2004 je program gMax také. Stačí ho instalovat a registrovat.


image více ...