image

Školastálý odkaz / permalink

09.11.2007

Flight Simulator

Čas od času dostávám dotazy:

Před časem jsem si stáhnul všechny stránky o létání. Doposud jsem se však nedostal k postupu nějakého přeletu podle autopilota. Nemohl bys mi poradit, kde se dočtu, jak to udělat, abych třeba mohl přeletět z Mošnova na Ruzyň? Nevím co, jak a kdy namačkat do přístrojů a které tlačítka přitom namačkat. Není to někde ale polopaticky popsané? Krok za krokem? ... Nebylo by možno popsat nějaký krátký let typem zmačkni to, nastav vpravo nahoře tolik a tolik.

Postup


Postupovat od základů, od píky, nespěchat
Naučit se alespoň pasivně angličtinu

Chápu problémy začínajícího pilota. Ale odpověď není jednoduchá a pro novice v létání asi nebude ani uspokojující. Flight Simulator není "hra". Je to opravdu simulace, která se snaží co nejvíce přiblížit realitě. Tak i pilot se musí této realitě blížit. Se vším všudy. Tedy i s pílí při výuce teorie i při získávání letových zkušeností.

Jistě by šlo formou kuchařky popsat jeden let ve velkém dopravním letadle stylem "zatáhni tady, zmáčkni tady", ale k ničemu by to asi nebylo. Vždyť pilot by nevěděl proč dělá to a to, co dělat, když se situace vně letadla změní. Je tedy třeba začít od píky. Od malého letadla. Na jednom letišti. A zkoušet si a studovat jednotlivé postupy. Tak postupně získávat potřebné vědomosti a zvládat složitější a složitější lety a situace. O tom to přeci je.

Šlo by udělat stránku s takovým popisem a odkazy na vysvětlení. Ale stejně by se v tom pilot - nováček ztratil. Za chvilku by z toho měl v hlavě guláš. Autem se taky nenaučíte jezdit po přečtení jednoho listu papíru.

Co je tedy k mání? Pokusím se tady shrnout možné zdroje materiálů pro vaše studium.

Co by vás mohlo zajímat


I pro virtuálního pilota může být zajímavé svézt se "v reálu" v letadle. Možná jste letěli v dopravním letadle na dovolenou nebo na služební cestu. Ale to nemám na mysli. Myslím svézt se v malém letadle, kde budete mít s letadlem i s pilotem bezprostřední kontakt. Bude to pro vás určitě zajímavý zážitek a určitě to obohatí i vaše prožitky z létání virtuálního. Více viz Turistické a vyhlídkové lety.

Určitě narazíte při studiu na anglicky psané texty. Neumíte-li anglicky, naučte se. Já jsem na jazyky dřevo, s angličtinou jsem začal ve 40 letech. Ale umím si teď přečíst anglicky psaný technický text a otevřel se mi na internetu nový svět. Vy, co chodíte do školy a angličtinu flinkáte, zvyšte svoje úsilí. Jako piloti dopravního letadla budete angličtinu potřebovat.

Tak jako v reálném létání platí i tady zásada postupných krůčků spojených s usilovným studiem. Vaše úsilí a trpělivost budou později odměněny.

Škola ve Flight Simulátoruimage