image

Navigacestálý odkaz / permalink

16.07.2005

Ten kdo umí s letadlem odstartovat a v pořádku s ním zase přistát (kdo není tak daleko, může se podívat sem: Začátečníci) je stále omezen svojí schopností orientovat se ve vzdušném prostoru. Pokud létá v dohledu svého letiště a v okolí jsou význačné orientační body, je to jednoduché.

Situace se dramaticky změní, zhorší-li se dohlednost a letiště se ztratí z dohledu nebo pokud se pilot vydá k jinému vzdálenějšímu letišti.

Co by vás mohlo zajímat


Abyste věděli, jak je těžké organizovat letový provoz, je dobré si poslechnout reálný rádiový provoz. To dnes umožňují nadšenci, kteří pouští odposlechnuté rádiové relace do internetu. Můžet etak poslouchat korespondenci řídící věže s letadlem třeba na druhé polokouli. Zkuste poslouchat rádiový provoz a zkuste z něj vylovit nějakou informaci.

Klikněte na

logo

Jak v takovém případě najít cestu k letišti? Jak letět, abych i ve špatném počasí přilétl k letišti v kurzu dráhy? K tomu nám může přispět radionavigace.

Jak najít letiště podle přístrojů? stálý odkaz / permalink

17.07.2005

Pokud se vzdálím od letiště a úzkostlivě si nehlídám krajinu pod sebou, snadno se stane, že zabloudím. Zakufruji. Nebo letím-li ve ztížených povětrnostních podmínkách se sníženou dohledností, s výhodou využiji všech dostupných navigačních pomůcek, které mi usnadní navigaci. Použiji radionavigaci.

Jedním z nejstarších způsobů radionavigace je let na maják. Využijeme přístroj ADF.


image více ...

Jak na přiblížení na dráhu podle přístrojů?stálý odkaz / permalink

04.04.2002

Typický problém začátečníka v navigaci vystihuje tento dotaz:

Zakoupil jsem si letecký simulátor Fly 2 a bohužel dostupný manuál je pouze v angličtině, kterou moc neovládám. Můj problém spočívá v tom, že vůbec nechápu, jak nastavit přístroje k tomu, abych přilétl k letišti ve směru dráhy. Sice doletím k letišti v pořádku, ale třeba kolmo k dráze. Vím, že bych měl nalítávat na maják už předem, abych byl ve správném směru, ale vůbec nevím jak. Bohužel nemůžu sehnat žádnou literaturu a nemám ani žádného známého pilota.

image více ...

imageŠkola létání zde Jak najít letiště podle přístrojů? image