image

Jak na přiblížení na dráhu podle přístrojů?stálý odkaz / permalink

04.04.2002

Typický problém začátečníka v navigaci vystihuje tento dotaz:

Zakoupil jsem si letecký simulátor Fly 2 a bohužel dostupný manuál je pouze v angličtině, kterou moc neovládám. Můj problém spočívá v tom, že vůbec nechápu, jak nastavit přístroje k tomu, abych přilétl k letišti ve směru dráhy. Sice doletím k letišti v pořádku, ale třeba kolmo k dráze. Vím, že bych měl nalítávat na maják už předem, abych byl ve správném směru, ale vůbec nevím jak. Bohužel nemůžu sehnat žádnou literaturu a nemám ani žádného známého pilota.

Pamatuji si, že i já měl přesně tento problém. Jak najít cestu k letišti a jak letět, abych i ve špatném počasí přilétl k letišti v kurzu dráhy.

Aby bylo možné přiblížit se na dráhu podle přístrojů, je třeba něco vědět o navigačním systému letiště a o systému drah. Zdrojem informací je manuál programu, kde bývají navigační mapy vybraných letišť, nápověda programu nebo lépe AIPy, které informují o okrsku letiště. Také je možné využít doplňkové programy jako např. FS Navigator.

Za příklad použiji letiště Ruzyně a jeho dráhu 24 (to je ta, která je vidět z vyhlídkové terasy napravo). Na letecké fotografii je tato dráha v levém dolním rohu snímku. Poletím malou Cessnou.

Co se dozvím o letišti v manuálu programu? Nic. Potom je tu volba Airport/Facility Directory. Zde se dá letiště (airport) Ruzyně najít. Dozvím se:

Přiblížení na dráhu podle ILSstálý odkaz / permalink

13.09.2011

Pro pochopení základů navigace podle přístrojů je výhodné zvolit letadlo, které je vybaveno potřebnými přístroji a které je snadno pilotovatelné. Stejně jako piloti dopravních letadlech začínají v pilotních školách na dvou či čtyřsedadlových letadlech i my zvolíme takové letadlo. "Usedneme" do Cesny 172.


imageJak najít letiště podle přístrojů? Hláskovací tabulkaimage

Poznámka: Pokud se vám nezobrazují některé obrázky na této stránce, nepoužíváte pravděpodobně prohlížeč s podporou SVG grafiky. Pro řešení tohoto problému se prosím podívejte na stránku Nezobrazují se mi obrázky SVG.