¦ Kontakt ¦ Hledat image

S čím létámstálý odkaz / permalink

19.11.2009

S čím létám, s tím létám rádstálý odkaz / permalink

13.10.2005

Uvědomil jsem si teď v poslední době, kdy jsem v krátké době prostřídal různé typy modelů za různých podmínek, jak mě to se všemi baví a hlavně že každé to létání má něco do sebe. image

Mluvím o tom v souvislosti s tím, jak sleduji začátečníky při jejich prvních krůčcích i později, kdy už se naučí létat. Drtivá většina vidí opravdové létání jen v létání s modelem s motorem a na letišti. Mnozí neznají nic jiného. Poletování s větroni považují za nevzrušivou kategorii - nudu.

image

Nekritizuji to. Jen se snažím zalobovat pro to bezmotorové létání, jako naprosto plnohodnotné a plné vzrušení. Jen si zkuste představit, že musíte s vaším motorákem sednout v patnáctimetrovém větru v turbulenci do malého prostoru a když se netrefíte, tak jste v lese za vámi nebo v lomu pod vámi.

Létání s větroni také ve vás jistě probudí soutěživého ducha. Stačí když budete létat dva a jeden z vás se chytí v termice. Uvidíte, že ho hned budete chtít přelétat a vyšroubovat stoupák rychleji a výš. Nebo na svahu za slabých podmínek. Když vy se udržíte ve vzduchu a kolega musí jít pro model dvacet metrů pod kopec.

I u nás v klubu prakticky všichni jezdí jen na letiště prohánět motoráky. Je to asi tím, že plno z nás jsou starší pánové a lézt po kopcích nebo běhat po louce s gumicukem vyžaduje trochu kondici a také trochu sportovního ducha.

Dříve to tak nebylo. Skoro každý v klubu měl motoráka i větroň. Když foukalo na Boule, vytáhli všichni větroně a na svahu bylo vidět třeba 10 letadel najednou ve vzduchu. Když nefoukalo a bylo to v létě přes poledne a byla termika, létalo se v termice. Navečer nastal čas motoráků.

Zkuste i vy létání s větroni v termice nebo na svahu. Uvidíte, že to má něco do sebe.

Razorstálý odkaz / permalink

29.09.2020

Razor je stavebnice firmy Hacker, samokřídlo z EPP o rozpětí necelý metr s přípravou pro montáž kamery FPV.

image


image více ...

Edge XLstálý odkaz / permalink

19.07.2020
image
Po 6 letech dobré služby Jaka střídá Edge. Motorizace proti Jakovi brutální, více adrenalinu, ale zpočátku také kratší život baterky image Edge má jen o 7 cm větší rozpětí, ale je to o třídu vyšší velikostní kategorie.


image více ...

LIDLélkostálý odkaz / permalink

28.08.2019

25.8.2019

Vypukl v našem Sdružení letců Českého středohoří poplach, že někde v Lídlu mají "to letadýlko, co ho všichni předělávají na radiák". Viděl jsem předtím nějaká videa, ujistil jsem se, zda je to ta XL verze, a z hecu si letadýlko nechal taky koupit. image


image více ...

Proč Kiwi F3RESstálý odkaz / permalink

23.07.2019

Když jsem byl kluk, elektrifikace modelů byla v plenkách. Model se dal buď hodit na svahu nebo se natáhnul proti větru gumicuk a termika se lovila buď v pěti metrech nad svahem, nebo v padesáti metrech nastoupaných na gumicuku. Létalo se u nás v klubu s modely stavěných podle plánků ze stavebnic od Graupnera, pamatuji si kluky s modelem Amigo nebo s Hi-Fly. Mě se poštěstilo ukořistit v prodejně Drobného zboží Liberec image stavebnici Mosquito. Bílý trup, průhledná modrá kabina a křídla a ocasky potažené průhlednou červenou potahovačkou. Krásně skrz ta křídla svítilo slunce, když jsem si kroužil nad hlavou.

image


image více ...

Začátečnické letadlostálý odkaz / permalink

13.06.2018

image


image více ...

Můj Jeti Duplex DC-16stálý odkaz / permalink

12.05.2018

image

Pořídil jsem Jeti Duplex DC-16 (5/2018). Důvodem bylo stáří Multiplex Royal Evo 9, se kterým létám od roku 2002 a které dosloužilo hlavně morálně.


image více ...

F/A-18 Hornet - První letstálý odkaz / permalink

19.02.2018

Sobota, letadlo skoro dodělané, rád bych ho zkusil v letu, ale venku mlha, dohlednost tak 150 metrů a hlavně směrem nahoru nebylo vidět víc jak 50 metrů. Ještě jsem si to včera zkomplikoval zalepením pák křidýlek blbým lepidlem, tak jsem to musel předělávat a počkat, až lepidlo vytvrdne. Dopoledne pryč a před obědem jedu pro vnučku a nastane mi jiný program. Tak jsem v duchu zálet Horneta odsunul na neděli.

image


image více ...

Timberstálý odkaz / permalink

27.06.2017

Po několika sézónách poletování s Beaverem a hlavně po té loňské, kdy jsem s klukama ze Sdružení letců Českého středohoří i sám hodně nalétal na rybnících a jezerech v okolí, uzrála ve mě potřeba pořídit si nějaké kratochvilné letadlo na vodu. Beaver létá dobře, ale na vodě se občas zachoval jako potvora. I při pěkném přistání občas nečekaně vybočil, vnější hrana plováku se zařízla do vody a už jsem pro něj plaval. Ze stejného důvodu se mi občas nepodařil vzlet. Záviděl jsem Honzovi jeho létání s Fun Cubem XL, který se na vodě chová spořádaněji.

image

kliknutím zvětšíte

image více ...

FrSky Taranis Q X7stálý odkaz / permalink

20.04.2017

Rádio jsem pořídil na začátku roku 2017. Chtěl jsem se seznámit s rádiem, které je založeno na firmware OpenTX.

image


image více ...

Bravo od Iva Bratršovskéhostálý odkaz / permalink

16.04.2017

Pavel mi hned předhazuje inzerát na modelbazar.cz, kde je k mání celokompozit za cenu hluboko pod deset tisíc! To je super cena, celokompozity druhé jakosti se pohybují kolem deseti tisíc, špičkové stroje jsou ještě dražší. V inzerátu jsou tři stejná letadla inzerovaná jako druhá jakost. Začínám zjišťovat co je to za typy. Je to Bravo a vyrábí to Ivo Bratršovský.


image více ...

Ventus 2ax od HV Techstálý odkaz / permalink

27.03.2016
image
Moravská firma HV Tech Vlastimila Hecla vyrábí maketu Ventuse 2ax o rozpětí 3.6 metru (měřítko cca 1:4). Pro mě to je velikost na půli cesty mezi malými maketami s rozpětím do 3 metrů (měřítko 1:6) a většími maketami s rozpětím přes 4 metry (1:3,5 a výše). Ty malé makety o rozpětí 2.6 metru jsou o ničem, dynamika jejich letu nemá s předlohou nic společného a létání s nimi je často spíš trápení, ty velké létají krásně, ale jsou náročnější na provozování. To vzbudilo moji zvědavost. Co provozování modelu této velikosti obnáší? Jak model takové velikosti létá?

Samozřejmě je takový stroj pro mě krásný! U moderních větronů se snoubí ladnost křivek trupu a křídel, čistota jejich povrchu s ladností pohybu v prostoru.

image


image více ...

Yak 54stálý odkaz / permalink

23.12.2014
image
Nějaký rok radím všem, když se mě ptají, jaký model si mají pořídit na vážnější pokusy o akrobatění, aky si koupili nějaký stroj od RC factory, nejlépe nějakou "metrovku", tedy akrobata o rozpětí jeden metr.


image více ...

Beaverstálý odkaz / permalink

03.02.2014
image
K pořízení tohoto modelu mě přivedla zvědavost. Vím, že lidé si při čtení průvodních textů, kterými vybavují prodávané stavebnice obchodníci, promítají do čteného textu svoje představy, svoje touhy. Chtěl jsem si ověřit, jak obstojí model Beavera od Pelikána, když ho srovnám s popisem, kterým model vybavil výrobce, chtěl jsem si ověřit, jak bude odpovídat mým představám o letadle do buše, letadle dělníkovi.


image více ...

Long Shot 2stálý odkaz / permalink

30.01.2007

Tak, jak se věnuji létání s velkým modelem, tak jsem zatoužil mít doma zase něco malého, co bude jednoduché na přípravu k létání, co se bude snadno přepravovat a snadno provozovat. A když jsem se tak rozhlížel, co kdo vyrábí a co lidé létají, zaujaly mě informace o létání s házedly startovanými kruhovým hodem.

Posledním impulsem pro mne byl rozhovor se Zdeňkem Ludvíkem v Krupce v hale, který mi popisoval létání s házedlem s velkým nadšením.


image více ...

LF-107 Luňák stálý odkaz / permalink

05.10.2003

Makety větroňů

image

Po dlouhém bádání a váhání, dotazování a srovnávání nabídky našich výrobců jsem se 4.10.2003 na výstavě Model Hobby 2003 rozhodl koupit stavebnici LF-107 Luňák od firmy Reichard modelsport.


image více ...

Viz také S jakými rádii létám.


zpátky na: Sériová výroba │ kam dál: S čím jsem létal


přehled kapitol:

  1. Něco o mně
  2. Moje začátky
  3. V klubu
  4. Sériová výroba
  5. S čím létám
  6. S čím jsem létal
  7. Co čtu, co poslouchám
  8. Co dělám?
  9. O tomto webu