¦ Kontakt ¦ Hledat image

image novějšíindexstaršíimage

Když se otevře okýnko v kokpitu stálý odkaz / permalink

21.01.2012

Piloti dopravních letadel jsou cvičení na všelicos. Ve videu uvidíte, co se děje v Boeingu 737, když se nečekaně při rozjezdu letadla otevře okýnko v pilotní kabině a co musí piloti v takovém případě dělat.

Je třeba si uvědomit, že letadlo má při vzletu rychlost přes 130 knotů, to je více než 240 km/hod! Zkuste si ve stotřiceti v autě stáhnout okýnko a představte si, jaký kravál je v kabině pilotů při více jak dvojnásobné rychlosti a s okýnkem nastaveným proudu vzduchu.

Šéfplilot Boeingu pro typ 737 vysvětluje, že nejbezpečnější je pokračovat ve vzletu a pokusit se okýnko zavřít za letu. Všimněte si, jak pilot gestikuluje na druhého pilota (řídící pilot v okamžiku otevření okénka je ten vlevo), že budou pokračovat ve vzletu a posuňky dává pokyn k zatažení podvozku. Pilot musí nejdříve předat řízení druhému pilotovi a potom se pokouší okýnko zavřít. Pokud by se to nepodařilo, pokračovali by v nouzovém postupu (emergency) a přistáli by s otevřeným okýnkem.

V čase 2:20 ukazuje instruktážní video jiný zajímavý případ. Pokud nemá pilot výhled dopředu kvůli rozbitému čelnímu sklu, může otevřít okýnko a orientovat se pohledem přes toto okýnko. Demonstrováno to je v typu 777. Všimněte si, že piloti v kabině mají brýle.

Dále video ukazuje mechanismus otvírání okna na různých typech a indikaci zajištění oken na displeji ICAS u typu 777 (čas 5:05). Nakonec jsou záběry z přistání s otevřeným okýnkem.

image novějšíindexstaršíimage