¦ Kontakt ¦ Hledat image

Postupystálý odkaz / permalink

02.01.2004
Pokud potřebujete provést do rádia nějaký zásah, postupujte pečlivě a podle osvědčených postupů.

Zkrácení antény přijímačestálý odkaz / permalink

02.01.2004
Občas je potřeba kvůli velikosti modelu zkrátit anténu přijímače. Například chcete kvůli dětem jezdit s autíčkem. Ne vždy je možné nechat anténu za modelem plandat. Anténu není možné ustřihnout. Můžete použít tento postup. Zhruba 75 až 100 mm od přijímače začněte navíjet anténu závit vedle závitu na plochou cívku z plastu. image
Maximálně naviňte 460 mm.

Otočení smyslu výchylek servastálý odkaz / permalink

02.01.2004

Někdy je třeba otočit výchylky serva. Dnešní vysílače už většinou umí změnit smysl výchylek v menu vysílače, ale jsou-li třeba dvě serva zapojena na jeden kanál přes Y-kabel, musíme otočení výchylek řešit jinak.

Smysl výchylek serva je možné změnit zásahem do serva (rozebrání, pájení). Nevýhodou tohoto postupu je, že vznikají 2 sady serv. Meupravená a upravená.

Úprava serva se provede přehozením krajních přívodů k potenciometru a současně přehozením přívodů k motorku uvnitř serva. Servo s obráceným smyslem výchylek si označte, abyste jej vždy mohli namontovat kam patří.

Roman Kolbábek (Kolbiš) upřesňuje: 

Dělal jsem to mockrát (často tam a pak zase zpět) v době, kdy jsem mel ještě Modelu a tento vysílač reverz neuměl. Dokonce se tehdy prodávala serva s označením xyz-R a ta byla reverzována od výroby. U serv ST-1 jsem to i používal k jejich "opravě". Přece jen vyšel pak neutrál kousek vedle toho původního a potenciometr pak tedy jezdil v místech, kde tolik nechrastil. Moderní serva ale mají motor i potenciometr zaletovány přímo do plošného spoje (Futaba FP-S148), takže tam tato úprava udělat nejde.

Úprava serva s přívody k motoru na plošném spojistálý odkaz / permalink

13.03.2008

Na stránce Rádiem řízené modely letadel a všeho co spolu souvisí je pospsán slovem i obrazem postup, jak otočit výchylky serva i když jsou vývody elektromotoru zapájeny do plošného spoje.:

Cukající se servostálý odkaz / permalink

02.01.2004
Po 5 měsících provozu mě začalo zlobit servo Hitec HS55 na křidýlku (Ocelot). Hodinu fungovalo bez problémů a potom začalo kolem středové polohy kmitat. Tak se chovalo třeba 20 minut. Šlo s tím létat. Pak se zase uklidnilo. S postupem času se tento nešvar projevoval na stále delší dráze a servo občas na malé výchylky nereagovalo. Křidýlko potom zůstával trochu vychýlené a s tím už létat nešlo.

Podle všeho potenciometr. Nakonec jsem se rozhodl servo rozebrat a na potenciometr se podívat. Protože se jedná o servo miniarurní, je všechno miniaturní. I šrouby, na které je třeba mít správně veliký (nebo malý :-) křížový šroubovák. Sundal jsem páku. Vyšrouboval jsem 4 dlouhé šrouby, odstranil dno skříně serva i horní víko. Pro jistoti jsem si načrtl složení převodovky a potom sejmul ozubená kola. Ze serva jsem vytáhl destičku plošného spoje a odstranil šroub přidržující potenciometr. Potenciometr jsem vytlačil za jeho hřídelku, vytáhl jsem ho mimo skříň a prohlédl odporovou dráhu. Nebylo na ní vidět žádné opotřebení. Prostříkl jsem potenciometr benzínem a servo zase složil. Problém s cukáním zmizel.