image

Upínánístálý odkaz / permalink

22.10.2020

Když jsem začal s routerem pracovat, nebylo mi jasné plno věcí. Třeba jak budu upínat různé obrobky.

image

V bočnicích stroje jsou nad sebou tři drážky a ke stroji jsou dodávána dvě účka, které jde instalovat do drážek napříč stolem a šrouby přitlačit materiál pod těmi účky ke stolu. Výška úček nad stolem není velká a musí se pod ně vejít nejen deska materiálu, ale i nějaká podložka a nahoře příložky pod šrouby.

Je třeba si uvědomit ještě jednu věc. Když šroubem přitáhnete materiál ke stolu dále od okraje, deska stolu se prohne. Prohne se málo, ale někdy ty desetinky milimetru prohnutí hrajou roli.

Jak budu přířezy materiálu upevňovat na pracovní desku stroje? Jak upevním desku překližky? Jak upevním prkýnko balzy? Jak upevním silnější materiály, jejichž tloušťka je vetší než se vejde pod konzoly pro upínání se strojem dodané?

Jak budu upevňovat díl, když ho chci otočit a obrobit ještě z druhé strany? Jak chytím nulovou polohu frézy, aby obrobené plochy na protilehlých stranách byly vůči sobě ve správné poloze?

Upínání deskových přířezůstálý odkaz / permalink

23.10.2020

Deskové materiály lze ke stolu připevňovat samořeznými šrouby. Je to rychlé a praktické. A jdou tak snadno na desku stolu upevnit i malé kusy materiálu. Deskový materiál větších rozměrů lze zajistit i proti průhybu šroubem někde uprostřed. Zabrání se tím přizvedávání přířezu projíždějící frézou. Jen je potřeba najít místa, kudy fréza nepojede.

image

image

Já jako podložku používám OSB desku, zbytek po svém budování podlah. Deska je trvale položena na stole, U profily, kterými se normálně materiál upevňuje, jsou do drážek zastrčeny vzhůru nohama a příložkou je deska přitažena ke stolu.

image

Na desce mám nakresleny čáry, podle kterých přířez snadno srovnám s osami stroje. Důležité je mít různě dlouhé šrouby a používat je podle tloušťky materiálu. A taky musí mít rovnou dosedací plochu, šrouby s kuželovou hlavou materiál přířezu snadno roztrhnou. Deska slouží dlouho, rozvrtat ji šrouby a rozjezdit čelem frézy trvá dost dlouho.

Pokud si chcete ulehčit hledání místa, kam na přířezu šrouby umístit, nakreslete si díry pro šrouby přímo do výkresu - řezacího plánu a nechte si je vyříznout v první operaci. Desku stačí přidržet rukou a počkat, až stroj "vyvrtá" díry pro šrouby. Stroj se zastaví. přířez přišroubujete a můžete pokračovat dalšími operacemi.

Upínání pěnových materiálůstálý odkaz / permalink

28.12.2018

Pro upínání pěnových hmot jako je třeba XPS se dá s výhodou použít oboustranná lepící páska.

image

Na fotografii je vidět obrábění desky styroduru 40 mm, která je oboustrannou lepící páskou přilepena na XPS desku 7 mm. Deska XPS chrání plochu routeru před poškozením frézou. Je také přilepena k pracovní ploše routeru oboustrannou lepící páskou. U fréz menších průměrů může být problém, když fréza projede páskou, páska dokáže zalepit břity frézy. V takovém případě je dobré lepit pásku tam, kudy fréza nepojede.

Uchycení obrobku lepící páskou je dostatečně pevné a snese i velké úběry materiálu.


zpátky na: Nástroje (3) │ kam dál: WinPC-NC USB


přehled kapitol:

 1. CNC router Stepcraft-2/D.600
 2. Zprovoznění
 3. Programy pro CNC
 4. První pokusy
 5. První srážka s realitou
 6. Spindl
 7. Obsluha
 8. Nástroje
 9. Nástroje (2)
 10. Nástroje (3)
 11. Upínání
 12. WinPC-NC USB
 13. UCCNC
 14. Tool Length Sensor TS-32
 15. Fusion 360
 16. CNC 3D
 17. Tutoriály pro 3D
 18. Zkušenosti
 19. Provozování
 20. Hlučnost
 21. Zkušenosti (2)
 22. Performance kit
 23. Videa
 24. Inspirace
 25. Vylepšení
 26. Parametry stroje
 27. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)